Ile kosztuje harcerstwo?

Składki

Jednym z obowiązków członkowskich w Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek członkowskich. Od IV kwartału 2017 roku wysokość składki ustalona jest dla każdej chorągwi indywidualnie.

Składkę tworzą:

• część należna Głównej Kwaterze ZHP – w wysokości 2 złote miesięcznie,
  • część należna chorągwiom, hufcom i podstawowym jednostkom organizacyjnym – która miesięcznie nie przekracza 10 złotych.
Chorągiew Krakowska ustaliła składkę w wysokości 12 zł, jednak dzięki możliwości wystąpienia przez Komendę Hufca Kęty z wnioskiem o obniżenie części należnej hufcowi, składka dla harcerzy Hufca Kęty wynosi 10 zł!

Aktualnie od IV kwartału 2017 roku, wysokość składki kwartalnej wynosi 30 zł i tak będzie również w 2018 r. Ale te zmiany przynoszą dużo korzyści dla drużyn i dla każdego harcerza! Szczegóły już wkrótce.

Składki są przeznaczane na cele:

• Hufców i Chorągwi - na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.
  • Oraz Kwatery Głównej ZHP - na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.

Dzięki dofinansowaniom, stale opłacana składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek ZHP.

Ile kosztuje mundur?

• Nakrycia głowy: furażerka: 19,50 zł; beret: 22,00 zł; rogatywka: 31,50 zł
  • Koszula mundurowa: 81,00 zł
  • Naramienniki: 3,60 zł
  • Chusta: 6,50 zł
  • Pierścień: 4,50 zł
  • Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa: 51,00 zł; spodenki mundurowe damskie: 68,00 zł; spodenki mundurowe męskie: 63,00 zł
  • Pas: parciany: 19,50 zł; skórzany: 33,50 zł
  • Getry: 8,50 zł

Łączny koszt mieści się w przedziale: 199,60 zł – 237,60 zł

Rodzic nie ma obowiązku zakupu od razu pełnego umundurowania, mundury najczęściej są zakupywane przez drużynę z pieniędzy pozyskanych przez różne akcje zarobkowe.

Koszty obozów i zimowisk są do znalezienia na odpowiednich blogach: