Ile kosztuje harcerstwo?

Jednym z głównych obowiązków każdego członka Związku Harcerstwa Polskiego jest opłacanie składek, wynoszą one 12zł na kwartał (48zł rocznie), czyli tylko 4zł miesięcznie.

Składkę dzieli się następująco:

• 20% dla drużyny,
  • 20% dla hufca,
  • 20% dla chorągwi,
  • 40% dla Głównej Kwatery ZHP.

Składki są przeznaczane na cele:

• Hufców i Chorągwi - na kursy, warsztaty, szkolenia, pomoce dydaktyczne dla drużyn oraz koszty administracyjne.
  • Oraz Kwatery Głównej ZHP - na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, pokrycie kosztów administracyjnych, kursy, warsztaty, szkolenia oraz pomoce dydaktyczne.

Dzięki dofinansowaniom, stale opłacana składka zwraca się nawet kilkakrotnie i to – w czasie rzeczywistym, ponieważ z pozyskanych pieniędzy korzyści odczuwa każdy członek ZHP.

Ile kosztuje mundur?

• Nakrycia głowy: furażerka: 19,50 zł; beret: 22,00 zł; rogatywka: 31,50 zł
  • Koszula mundurowa: 81,00 zł
  • Naramienniki: 3,60 zł
  • Chusta: 6,50 zł
  • Pierścień: 4,50 zł
  • Spódnice/spodnie: spódnica mundurowa: 51,00 zł; spodenki mundurowe damskie: 68,00 zł; spodenki mundurowe męskie: 63,00 zł
  • Pas: parciany: 19,50 zł; skórzany: 33,50 zł
  • Getry: 8,50 zł

Łączny koszt mieści się w przedziale: 199,60 zł – 237,60 zł

Rodzic nie ma obowiązku zakupu od razu pełnego umundurowania, mundury najczęściej są zakupywane przez drużynę z pieniędzy pozyskanych przez różne akcje zarobkowe.

Koszty obozów i zimowisk są do znalezienia na odpowiednich blogach: