Wiedza Wędrownicza

WATRA WĘDROWNICZA

Watra wędrownicza jest niezwykłym symbolem wszystkich wędrowników. Zdobi naramiennik wędrowniczy – ważną odznakę dla wszystkich działających w pionie wędrowniczym.

Tworzy ją ognisko ułożone w wyjątkowy, skautowy sposób, wśród którego znajdziemy trzy skrzyżowane polana oraz znajdujące się nad nim płomienie.

Ognisko to jest symbolem bliskości, ciepła, wiedzy, a także energii. Watra na zielonym tle lewego naramiennika oznacza świadomą, dojrzałą wędrówkę po zagadnieniach i zakątkach wszelkiej aktywności. Płomienie motywują nas do dążenia do doskonałości, a brązowe polana mówią o fundamentach wędrowniczej pracy. Kolor zielony przypomina, że wszystkie wcześniej wymienione punkty dzieją się na tle i motywach harcerskiego życia.

NARAMIENNIK WĘDROWNICZY

Naramiennik wędrowniczy jest wyróżnieniem otrzymywanym po pozytywnie zrealizowanej, maksymalnie sześciomiesięcznej Próbie Wędrowniczej. Charakteryzuje wędrowniczki, wędrowników, a także instruktorki i instruktorów działających w tym pionie.

Wymagania Próby są związane ze specyfiką i ideą wędrownictwa, dzięki czemu przyszły wędrownik ma szansę lepiej poznać wędrownicze ideały, symbolikę, Kodeks Wędrowniczy.

Nadanie naramiennika wędrowniczego zwykle ma miejsce wśród wędrowników przy płonącym ogniu. Jest niezwykłym wydarzeniem obrzędowym, które oficjalnie rozpoczyna wędrowniczą przygodę każdego harcerza.

KODEKS WĘDROWNICZY

"Być wędrownikiem to niemała sztuka, a dostępna tylko dla tych, którzy posiadają prawdziwie harcerską postawę. Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, wędrownika ciekawi świat, wędrownik, patrząc w swą przyszłość, pragnie odnaleźć własną ścieżkę.

Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fizyczna. To sztuka wchłaniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to tajemnica współodczuwania przyrody i człowieka. Wędrówką nie będzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz właśnie cisza wśród ciszy lasu, skupienie wobec wschodów czy zachodów słońca. To wyczucie wędrownik łatwo odszuka w sobie.

Wędrownik jest zawsze gotów nieść pomoc.

Wędrownik jest przyjacielem całego świata. Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno.

Wędrownik spostrzega urok życia wszędzie, gdziekolwiek się znajdzie, gdyż odkrywa to, czego inni w pozornej monotonii codziennych dni dopatrzyć się nie umieją. Wędrownik zna radość trudnych zwycięstw, urok przyrody, piękno zdobywania samotnie niewydeptanych ścieżek.

Wędrownik stale uprawia wędrówki, wędruje w zimie, w lecie, na wsi, w mieście, tropi miejsca, gdzie może być pożyteczny. Drogę jego wędrówki wyznaczają wartości zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim."

Kodeks Wędrowniczy jest zbiorem wędrowniczych, moralnych zasad, które stanowią rozwinięcie Prawa Harcerskiego. Stale obecne w życiu wędrowników, tworzą kopalnię inspiracji i motywacji, która swoimi przekazywanymi wartościami formuje wędrowniczy drogowskaz. Kodeks opisuje prawdziwie aktywną, dojrzałą, świadomą postawę wobec ludzi i świata.

Opracowała: sam. Patrycja Choroba